Socjolog o gali Fame MMA: Freak fighty to pseudo-sportowe disco polo
Wprowadzenie
Gale Fame MMA zyskują coraz większą popularność w Polsce. Są to walki, w których zawodnicy amatorzy, często celebryci, mierzą się ze sobą w klatce. Socjologowie sportu wskazują, że tego typu gale są przejawem szerszego trendu w kulturze popularnej, w którym granice między sportem a rozrywką zacierają się.
Freak fighty
Freak fighty to walki, w których uczestniczą osoby bez doświadczenia w sportach walki lub o wątpliwych umiejętnościach. Głównym celem freak fightów jest przyciągnięcie uwagi widzów i generowanie kontrowersji.
Gale Fame MMA są pełne freak fightów, co przyciąga dużą liczbę widzów. Jednak zdaniem socjologów sportu tego typu walki niewiele mają wspólnego z prawdziwym sportem.
Pseudo-sportowe disco polo
Według socjologów gale Fame MMA można porównać do pseudo-sportowego disco polo. Jest to muzyka, która wykorzystuje elementy muzyki tanecznej, ale jest bardzo prosta i powtarzalna. Podobnie gale Fame MMA oferują walkę, ale są one pozbawione wielu elementów charakterystycznych dla prawdziwego sportu, takich jak techniczne umiejętności, strategia czy ciężki trening.
Konsekwencje
Zdaniem socjologów gale Fame MMA mogą mieć negatywne konsekwencje dla postrzegania sportu. Mogą one utrwalić stereotyp, że sport jest rozrywką, a nie rywalizacją, w której wygrywa najlepszy.
Wnioski
Gale Fame MMA są odzwierciedleniem szerszego trendu w kulturze popularnej, w którym granice między sportem a rozrywką zacierają się. Freak fighty i pseudo-sportowe disco polo przyciągają dużą publiczność, ale zdaniem socjologów niewiele mają wspólnego z prawdziwym sportem.
Comments